צווי הרחקה

אלימות ופיצויים בגין אלימות פיזית ונפשית במשפחה

מהיתרונות הבולטים אשר מסייעים בידיי אישה לקדם את ענייניה בתחילתו של תהליך גירושין הינו להוציא נגד הגבר צו הרחקה מהבית. אלא שלעיתים נתפסת האישה בכלכלתה ובית המשפט דוחה את בקשתה מחוסר עילה ומחייב אותה גם בהוצאות משפט בגין הטרחה ועוגמת הנפש שגרמה לבעלה.
הבקשה למתן צו הגנה כנגד הגבר מוגשת לבית המשפט בדרישה למתן צו הרחקה במעמד צד אחד על פי החוק למניעת אלימות במשפחה או על פי החוק למניעת הטרדה מאיימת. ברוב המקרים הבקשה מתקבלת, הבעל מקבל צו הרחקה מיידי, ובית המשפט קובע דיון לאחר מספר ימים בכדי לשמוע את שני הצדדים. בדיון שמתקיים במעמד שני הצדדים ניתנת לבעל אפשרות להציג את גרסתו לטענות האישה, ובמקרים רבים מדיי מוצא הבעל את עצמו מורחק מהבית למספר חודשים.

אלימות במשפחה היא התעללות נפשית, פיזית או מינית של בן משפחה אחד במשנהו. בעשור האחרון התפתח ענף משפטי הקרוי "תביעות נזיקין בדיני משפחה" כאשר אשה או גבר מוכיח אלימות פיזית או נפשית מתמשכת בתי המשפט פוסקים פיצויים בשווי של עשרות אלפי שקלים הכוללים טיפולים פסיכולוגים אם יש צורך, כיסוי העלויות בעיכוב ההתפתחות של הקורבן לאלימות  באי הגעה לעבודה ועוד.

צויי הגנה

צו הגנה נחשב לכלי קיצוני מאוד, שכן הוא מופעל לרוב על אחד מבני הזוג שמתגורר עם משפחתו תחת אותה קורת גג. המשמעות של צו הגנה היא הרחקת בן הזוג האלים מן הבית, או במילים אחרות - הפיכתו למחוסר דיור לאלתר. עובדה זו מביאה לכך שאחד מבני הזוג יכול להשתמש בצו בצורה לא כשרה ככלי סחיטה וכדי להשיג הישגים שונים במסגרת מאבק הגירושין. מהסיבה הזו, בתי המשפט בישראל לא מקלים ראש בהוצאת צו הגנה והם אינם מאשרים בקלות את הוצאתו, אלא אם התברר בצורה חד משמעית שזהו הפתרון היחידי למצב האלים אליו נקלעו בני הזוג.

  • w-facebook
  • w-twitter

עקבן אחרנו: