הסכמים

הסכם טרום נישואים או הסכם קדם נישואין הוא הסכם משפטי הנערך בין בני זוג לפני הנישואים, ומטרתו להסדיר, עוד בשלב בקשר בו בני הזוג אוהבים זה את זה, עניינים אשר עשויים להיות שנויים במחלוקת אם יתערערו היחסים.
הסכם טרום נישואים מומלץ, בניסוחים שונים, על ידי עורכי דין ורבנים ממגוון זרמים, כולל רבנים אורתודוקסיים ורפורמיים.
כדי לאשר הסכם טרום נישואים יש צורך בחתימתו של נוטריון, רושם הנישואין במועצה הדתית שבה נרשמו בני הזוג לנישואין, בית משפט לענייני משפחה או בית דין רבני . ניתן לאשר הסכם כזה גם לאחר הנישואים, אך אז יש צורך באישורו של בית משפט לענייני משפחה או בית דין רבני, מכיוון שלהסכם יש תוקף משפטי של הסכם גירושים.
כאשר בני זוג מבקשים הכרה חוקית בהיותם ידועים בציבור, עריכת הסכם כזה היא דרך לקבלת הכרה כזו מצד המדינה.

הסכמי ממון

הסכם ממון טוב מתייחס כמובן גם לצד הרכושי בין בני הזוג הן במהלך הקשר הזוגי והן עם סיומו. (כולל כל מיני אפשרויות סיום (פרידה, מוות, יש פרק ב'/אין פרק ב') מצד אחד רצוי שיהיו קביעות מפורטות יחסית, ועם זאת מספיק גמישות כדי להכיל את השינויים הצפויים בכל מהלך שנות הזוגיות (כך למשל רצוי כי בני זוג העורכים את הסכם הממון, גם אם בגיל צעיר, כבר יסכימו על הזכויות הפנסיוניות זה של זה במקרה של פרידה(

בנוסף, אם מתוכננים ילידם או ישנם ילדים למי מבני הזוג או לשניהם חשוב לקבוע אם ההורות משותפת ועד כמה היא משותפת, הן במהלך הקשר ועוד יותר חשוב עם סיומו.
צריך לזכור שכל קביעה הסכמית שתתקבל ע"י בית המשפט למעשה מעניקה זכויות להורה הלא ביולוגי ובהכרח מטילה על ההורה הביולוגי להתחשב בזכויות אלה גם במקרה של פרידה.

הסכמי הורות

תוכנית הורות היא הסכם בין הורים על דרך חלוקת אחריות הורית ביניהם. הסכם כזה נחוץ במשפחה שבהן היחסים בין ההורים גרועים, והם נמצאים על סף גירושים או לאחר הגירושים. תוכנית הורות מהווה תחליף לפתרון של הורות נפרדת, שבו הילדים נמסרים למשמורת של אחד ההורים, ותפקידו של ההורה האחר בגידולם הופך לשולי.
תוכנית הורות היא אחד הכלים המתקדמים והיעילים ביותר להשגת הסכמה מוצלחת בין הורים מסוכסכים על הורות משותפת. היא מאפשרת לשני ההורים לגבש ביחד פתרונות והסדרים, ולאחר מכן לקיים את שגרת חיי הילד בצורה יציבה ותוך שיתוף פעולה ביניהם. תוכנית הורות מפרטת את ההסכמה בין ההורים על חלוקת האחריות ביניהם על כל היבטיה: החל משגרת היום יום של הילד ועד חלוקת אחריות כלכלית, אחריות טיפולית, אחריות חינוכית, וכדומה.

​לחץ על התמונה לעיון במצגת: "הסכמים וחוזים בדיני המשפחה"

  • w-facebook
  • w-twitter

עקבן אחרנו: